Bilim İnsanı Stephen Hawking Kimdir? Neden Öldü?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 02:04

   İngiliz bilim insanı olan Stephen Hawking, üzerinde çalıştığı konuları deney yapmaksızın görselleştirebilme yeteneğine sahip olan ünlü bir fizikçiydi. Aynı zamanda astronom, yazar olan Hawking 8 Ocak 1942 yılında doğup bilime muazzam katkılarda bulunarak 14 Mart 2018 tarihinde ömrünü,  anlayabilmek için adadığı dünyadan göçtü.  Kendisi 25 Kasım tarihinde “Evrenin kaynağı” adlı konferansı başlatmış ve büyük bir ilgi çekmişti. İlerleyen zamanlarda yapmış olduğu bilimsel araştırmalarını sunabilmek için konferanslardan ziyade bunu onun için insanlık gerçekleştirmeye başlamıştı. 30 dan fazla olan bilimsel araştırması, çevirmenler tarafından dünya diline çevrilip, dünyanın her köşesine gönderildi. Özellikle kara delikler ve kuantum fiziği üzerinde yaptığı çalışmalarıyla tanınmış, sunmuş olduğu bilgilere kulak asılıp Albert Einstein’dan sonra gelebilecek en zeki insan olarak belirlenmiştir.

Stephen Hawking neden  ve kaç yaşında öldü?

 Değer görmüş ender bilim insanlarından birisi olan Stephen Hawking 14 mart tarihinde 76 yaşında uzun yıllar boyunca, amiyotrofik lateral skleroz yani ALS hastalığıyla mücadele ederek aramızdan ayrıldı. Kendisi bu hastalığa ilk kez yakalandığında henüz 21 yaşındaydı. Kendisine doktorlar tarafından verilen bilgilere göre yalnızca 2 en fazla 3 yıl verilmişti. Buna rağmen Hawking 76 yaşına kadar yaşayıp bilime eserler vermeye devam etti.

ALS hastalığı nedir?

    ALS hastalığı, motor sinirlere etki edip ilk seviyelerde yalnızca kas hareketlerimize engel olup, ilerleyen seviyelerinde kas hareketlerimizi tamamen devre dışı bırakıp felcin gelişmesine olanak sağlayan bir hastalıktır. Çoğunluk olarak kas hareketlerimize etki ettiğinden dolayı, beyinsel fonksiyonlara zarar verecek bir durum ortaya koyması beklenmese de olmayacağının bir garantisi verilmez. Hastalığın asıl sebebi omurilikte kaslarımızı beslemeye çalışan sinirlerin tahribata uğraması sonucu kasların katılaşıp beslenememesidir. Stephen hawking uzun yıllar boyunca bu hastalıkla mücadele etmiş ve kaslarının katılaşması sonucu hareketsiz kalıp tekerlekli sandalyeye mahrum bırakılmıştır.

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir