Dünyayı Etkileyen 5 Bilim İnsanı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:03

Makalemin en başında şunu belirtmek isterim ki, yapmış olduğum liste yaptıklarıyla ilgimi çekmiş bilim insanlarını barındırmaktadır. Diğer bilim insanlarının ürettiklerini ve de ürettiklerinin dünyamıza yapmış olduğu dokunuşları yok saymış değilim. Yaptıklarıyla tarihe adını kazımış ve tarihi kitaplar sayesinde isimleri günümüze kadar ulaşmış bilim insanlarına gösterdiğim saygı ve şükran ile her şeyin en başından bugüne kadar olan zaman biriminde yaşayıp, hayatımızı kolaylaştırmak adına çalışmalar yapıp, adı tarihten silinen bilim insanlarına gösterdiğim saygı ve şükranla tamamen eşittir. Dünyamıza katkıda bulunup işlerin olduğundan daha kullanışlı, hızlı ve modern olmasını sağlamak için çaba sarf etmiş her bilim insanına, içerisinde yaşadığımız evreni keşfetmemizi sağlayıp, sahip olduklarımızı ve sahip olabileceklerimizin listesini artıran tüm bilim insanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.

1- Nikola Tesla (10 Temmuz 1856 <–> 7 Ocak 1943)

Kendisi dünya tarafından gerçek bir dahi olarak görülmektedir. İnanılmaz buluşları ve geçmişte kurduğu kısa cümlelerle bugünümüze ışık olmuştur. Söz konusu Tesla olunca geleceğe ışık tuttuğunu savunmak bile icatlarından bahsetmek demektir. Elektrik konusunda muazzam fikirler üretip aynı zamanda üretmekle kalmayıp bunu gerçek yaşama döken Tesla, kendi devrinde anlaşılmamış birisi olarak ömrünü geçirmeye mahkum bırakılmıştır. Ölüm tarihine kadar 300’den fazla buluşu olan Tesla’nın pek çok icadı anlaşılmamış ve bu nedenle değer görmemiştir. 

2- Marie Curie (7 Kasım 1867 <–> 4 Temmuz 1934)

Adını tarihe 2 kere kazıyan harika bir bilim insanı. Kendisi yaptığı çalışmalardan ötürü nobel ödülünü alan ilk kadın ve de nobel ödülünü 2 kere alan ilk bilim insanı ,olarak tarihe geçmiştir. Kimya ve radyoloji bilimi denildiği zaman akla gelmesi gereken önemli isimlerden bir tanesi olup her iki alanda da ödüller almıştır. Uranyum üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu radyoloji biliminin kurucusu olmuştur.

3- Louis Pasteur (27 Aralık 1822 <–> 28 Eylül 1895)

Şüphesiz, yine kimya ve laboratuvar denildiği zaman akla gelmesi gereken en önemli isimlerden birisidir. Kendisi ömrünün önemli bir kısmını, aşılamaya, bağışıklığın çalışma mekanizmasına, vücudu kuduz ve şarbon gibi virüs barındıran hastalıklara karşı korumaya adadı. İlk kez kuduz aşısını bulduğunda deneylerini 11 köpek üzerinde yapmıştı. 6 temmuz 1885 yılında kuduz bir köpeğin saldırısına uğramış, 9 yaşındaki Joseph Meister, bu aşıyı insan vücuduna alan ilk kişi olmuştur. Yaklaşık 3 ay sonra durumu iyiye giden çocuk, başarıdan sayılıp Pasteur kahraman ilan edilmiştir.

4- Galileo Galilei (15 Şubat 1564 <–> 8 Ocak 1642)

Pek çok dal ile ilgilenmiş ve her birinde ayrı başarılar gösterebilmiş sayılı bilim insanlarından birisidir.

 • Fizikçi
 • Matematikçi
 • Astronom ve filozoftur.

    Uzaktaki cisimleri daha net görebilmek için üretilen merceklerin mucidi değildir lakin bunları ilk kez gökyüzündeki gezegenleri ve yıldızları görebilecek kadar güçlendirebilen kişi olmuştur. Aynı zamanda kendisine ait “Occhialino”  adlı mikroskobunu da teleskopları geliştirdiği merceklerden yola çıkarak geliştirmiş ve 1619 – 1624 yıllarının dahilinde yeterli miktarda üretmiştir.

5- Isaac Newton (4 Ocak 1643 <–> 31 Mart 1727)

   Tarihte çok büyük bir önem taşıyan,”Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica” adlı kitabın yazarı olmakla birilikte bu kitabın içerisinde klasik mekaniğe giriş yapmıştır. Pasteur gibi pek çok dal ile ilgilenmiş ve hepsinde başarı göstermiştir. Dahil olduğu dalları kısaca sıralayacak olursak,

 • İlahiyatçı
 • Fizikçi
 • Matematikçi
 • Astronom
 • Filozof 

    Isaac Newton, gökyüzünde bulunan tüm nesnelerin dünyadakilerle aynı kurallar içerisinde yönetildiğini savunmuş, savunmakta olan fikrini desteklemek adına kütle çekim kanunu ile Kepler’in gezegen hareket kanununu karşılaştırmıştır. Tüm bu çalışmaları sayesinde hareketin ve kütle çekiminin kanunlarını ortaya koymuş ve yüzyıllar boyunca insanlara sunmuş olduğu bu bakış açısının geçerli olmasını sağlamıştır.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dünyayı Etkileyen 5 Bilim İnsanı için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


 1. Hakan  yorumladı. 22:02 - 29 / 03 / 2018:

  admin istediğim bilim insanlarla ilgili fikirlerinizi beyan ettiğiniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir