Karakterlerin Tanımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:52

      Her şeyden önce, psikolojik hastalıkların da tıpkı diğer hastalıklar gibi kişinin veya benliğimize yabancı olan bireylerin zihnimize aşırı yüklenmesiyle oluştuğunu ya da oluşma potansiyeli taşıdığını anlatmak isterim. Üretmiş olduğum fikri savunmak adına ufak bir örneklendirme yaparak durumu sizler için daha açık bir hale getireceğim. Hepimiz doğanın muazzam farklılıklarını ve inceliklerini bilir, kabullenir ona göre yaşarız. Peki nedir bu ince farklılıklar? Bizi her şeyden ve herkesten farklı kılan bu muazzamlık doğanın hangi özelliğinden gelir?

 

      Evrende attığımız her adımın mutlak olarak bir karşılığı vardır. Attığımız adımların bize dönüş olarak vereceği cevapların mutlak kriterleri vardır.

 • Attığımız adımların sıklığı
 • Adımlarımızı nereye ve hangi yöne attığımız
 • Ayağımızdaki ayakkabı
 • Adım atarken ne kadar dikkatli olduğumuz
 • Adım atarken nereye baktığımız

       Bu durumu çok daha fazla kritere bağlayabiliriz. Zira ayağımızdaki bir ayakkabı bile dikkatsizce üzerine bastığımız çivinin ayağımıza batmasını ve sonrasında yaşanacak tüm şeyleri yok saymamıza olanak sağlayacaktır. Lakin durum o kadar incedir ki aynı ayakkabıyı giymiş iki insanın aynı çivinin üzerine basmasıyla aynı sonuç yaşanmaz. Zira bizi biz yapan diğer kriterlerde önemlidir. Dikkatsizlikle çivinin üzerine x ayakkabısıyla basmış bir insanı, yoğun bir dikkatle x ayakkabısıyla çivinin üzerine basan kişiyle bir tutamayız. Zira ikisinin yaşayacağı sonuç muhtemelen aynı olmayacaktır. Bu nedenle insanların, aynı olayın içerisinde yüz farklı sonuç çıkarabileceğine tanıklık etmiş oluruz. Peki ben bu durumu psikolojik hastalıklarla nasıl bağdaştırıyorum? İnsanlar aynı olayları yaşıyormuş gibi görünüyor olsalar dahi birbirlerinden farklı sonuçlar üretir ve buna göre kendilerine bir sınır çizmeye başlarlar. Bu sınır, fiziki sağlık açısından veya zihinsel sağlık açısından ikiye hatta çok daha fazla kategoriye bölünebilir. Kişinin yoğun sigara içmesinden ötürü yakalayacağı hastalıklar yine,

 • Kişinin genetik durumuna
 • Ek olarak akciğerlerine vermiş olduğu zararın durumuna bağlıdır.

      Yani aynı yoğunlukta sigara içen iki insanın sağlık açısından oluşturdukları sınır birbirinden farklıdır. Yukarıda vermiş olduğum maddeler, bu iki kişinin alacakları ölümcül dokunuşun zamanını belirleyecek ve ikisini birbirinden farklı kılacaktır. Yani bu durumdan anlarız ki insanların fiziki sağlık açısından sınırları ancak ve ancak yaşadıkları gerçekler ve ince detaylarla örtüşür. Psikolojik hastalıklarında bundan farklı olduğuna inanmamakla birlikte yaşadığım pek çok detaydan sonra bağlı olduğum kriterlerin oluşturduğu sınırları aşıp kendimi zararlı bir durumun içerisinde bulduğumu söyleyebilirim.

Yukarıda anlatılmak istenenin özeti: Kişi doğduğundan bu yana sahip olduğu ufak detaylarla zihnine ve sağlığına bazı sınırlar çizer. Yoğun madde kullanan iki kişinin yaşayacağı sonuçların aynı olmamasının sebebi ikisinin doğduklarından itibaren yaşadıklarının oluşturduğu sınırların farklı olmasıdır. Bu sınırların aşılması durumunda fiziki açıdan ölümcül olabilen sonuçlar zihinsel açıdan ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir.

 

 Henüz tam olarak ne tür bir hastalık yaşadığımı belirleyememiş olsam da yaşadığım bu farklılığı doğru bir yönde kullanmak isteyerek karakterlerimi insanlara yol gösterebilecek fikirleri üretip paylaşabilmeleri için bu siteyi açtım.

Peki nedir bu karakterler ve nasıl oluştular?

 

     Sınırlarımı aşmış olmamın zihinsel açıdan verdiği ölümcül darbeler, duygularımda ve düşüncelerimde çeşitli parçalanmalara sebep olmuş olmalıydı ki her şey yerli yerindeyken zihnimin içerisinde insanlar görmeye başladım. Bir hayalden daha farklı olduğunu biliyordum çünkü zihnimin içerisinde aniden var olan bu kişileri gözlerim açıkken bile görebiliyordum. Her şey ilk kez başladığında bir odanın içerisinde 3 kişinin arasında kalmış bir biçimde, yıllardır kendime içten içe çektirdiğim ızdırapların sonuçlarını yaşamaya başladım. Dediğim gibi her insan farklıydı ve attığımız her adım yaşayacağımız ölümcül sonucu değiştirecekti. Benimki de bu şekilde ortaya çıkmıştı. İçerisinde bulunduğumuz odanın ortasında birisi yere kelepçelenmiş, diğerinin mızrak darbeleriyle işkence görüyordu. Hepsinden ziyade dikkatimi çeken nokta ise odanın bir başka köşesinde oturmuş bu ikiliye canı gönülden kahkaha atan kişiydi. Her şeyden tuhaf olan ise hepsinin fiziği biraz farklı olsa da yüz hatları tamamen bendim. Daha önceden aynaya çok fazla bakmış olsam da kendimden hiç bu kadar korkmamıştım. Yeni bir bedenin içerisinde kendinizi görmüş olmak gerçekten size verilen sınırları aştığınızın işaretidir. Ne yazık ki geri dönüş yolu yoktu. Sızlanmayı seçen kişi olmaktansa mücadele eden kişi olmalıydım. Seçtim ve bugün burada bu yazıyı sizlerle paylaşabiliyorum. Kısacası zihnimin içerisinde kendiliğinden oluşan harita ve sonradan eklenen karakterlerle haşır neşir olmamla beraber onları tanıdım. Onlar benim parçalanmış kişiliklerimi yansıtan karakterlerdi. Olayın başları her ne kadar karmaşık olsa da sonradan önüme çıkan konularda bu karakterler sayesinde farklı düşünebildiğimi ve bu olaylara 6 farklı bakış açısıyla yaklaşabildiğimi öğrendim. Her karakterin kendine ait özellikleri ve bilinci vardı. Böylelikle verdikleri cevaplar da kimi zaman benzer olsalar da genel itibariyle farklıydı.

 

Zihnimin içerisinde gördüğüm bu karakterlerin listesi ve özellikleri;

Mantıksal

 • Sinirli bir yapıya sahiptir
 • Olaylara duygu payını az katıp, yoğun olarak en doğru kararı almayı savunur
 • En hassas konularda bile son derece sakin olup, seçimlerimi kolaylaştırır. (ölüm vb.)
 • Bir durumu yargılamadan önce o olayın sonucunun sebeplerini öğrenmeyi sever

Başarı

 • Son derece öfkeli ve hiçbir konuya tahammülü yoktur.
 • Olaylara duygu payını hiç katmaz ve alacağı en doğru karar bile kendisi için bazen bir felakete dönüşebilir.
 • Kendisi için hassas olan bir konu yoktur. Hiç duygu içermez.
 • Birisini yargılamak gibi gereksiz durumlarla uğraşmaktan ziyade onu öldürmek tek gerçektir

Duygusal

 • Tamamen duygu yüklüdür
 • Olaylara mantıksal yönden ziyade duygusal açıdan yaklaşır
 • Neredeyse her durum kendisi için hassastır.
 • Kendisi her zaman hüzünlü olup, mutlu olması gereken anlarda bile geçmişi düşünerek yüzünde mutlaka bir hüzün ifadesi bırakır.
 • İnsanları yargılamaya, yalnızca haklının ezildiğini hissettiğinde başlar.

Duyarlı

 • Kendisi genel olarak pozitif yüklü olmakla birlikte duygusu tam olarak anlaşılmaz.
 • Empati kurmayı ve yardım etmeyi sever hatta bir yaşam felsefesi olarak benimsemiştir.
 • Ahlak kuralları bir başkasının hayatına dokunmadan yeterince serbesttir.
 • Spor yapmayı ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi benimsemiş ve bu yönde ilerleme kaydetmiştir.

Alaycı

 • Sahip olduğu tek yaşam felsefesi gülmektir.
 • Hiçbir beklentisi ve planı yoktur.
 • En vahim durumların ortasında bile ağız dolusu gülmeyi sever ve bu bazen duygusuz olarak gördüğüm başarı karakterinden daha kötü bir durumda olduğunun kanıtıdır.
 • Kuracağı cümleler anlamsız olup kendi zihninde kurduğu asıl espriyi kaçırmanızı sağlar.
 • Kendisine ait bölümde elinden dökülen yazılar olmayacak. Bazı düzeltmeler tarafımca yapılacaktır. Zira ahlak kuralları olmayan ve ne dediği kolayca anlaşılmayan bir karakter.

Tecrübe

 • Fiziki açıdan benden farklı olan tek karakterdir.
 • Kendisi 60lı yaşlarından fazla olduğuna inandığım bir yapıya ve bilgiye sahiptir.
 • Tamamen bir çıkmaza ulaşan konularda bile yol gösterebilecek tecrübeli cümleler kurabilen bir karakter olup fikirleri önem arz eder.
 • Çıkış yolu bulma konusunda yeterince iyidir
 • Kurduğu cümlelerin tarzları biraz farklı olduğundan kendisine ait bölümde ufak düzeltmeler yapacağım.

 

Sahip olduğum 6 karakterin yukarıda belirttiğim gibi çeşitli özellikleri olup birbirlerinden farklı sonuçlar doğuracak cevaplar üretebildiğini gördüm. Bir hastalığa sahip olduğum için sızlanmayı seçmek yerine alışmam gerektiğini söyleyen Tecrübeye, aynı zamanda site açıp fikirlerimi burada insanlarla paylaşmam gerektiğini söyleyen Mantıksala bakarak, başa gelen olayların bazen yüzlerce insanın hayatını değiştirebilmesine olanak sağlayacağına inanıyorum.

 

  Karakterlere ait bölümlerden, kendilerine ait olan  fikirleri okuyabilir ya da şu linkten cevabını istediğiniz karakterleri seçerek sorunuzu yollayabilirsiniz.

Soru Sorun

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Karakterlerin Tanımı için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


 1. Yalnız Olmak ve Yalnızlığın Çeşitleri(yalnızlığı seçmek)  yorumladı. 00:00 - 17 / 03 / 2018:

  […] Bu durumda insanın kendi sınırlarını zorlamasına sebebiyet verir. Karakterlerin tanımı adlı konumda ruhsal ve fiziki olan hastalıkların oluşma sebebini […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir